Piedmont Fox Hounds Point to Point - 3/25/2017


Jeff Murphy's Secret Soul (Jeff Murphy) won the maiden timber race.

Liz Callar photo




Eva Smithwick's Rutledge Classic (McLane Hendriks) won the amateur and novice rider timber race.

Betsy Burke Parker photo




Eva Smithwick's Rutledge Classic (McLane Hendriks) won the amateur and novice rider timber race.

Douglas Lees photo

 




Peter & Sarah Jay's Prime Prospector (Lia McGuirk - far side) won the foxhunter timber over Gerry Brewster's Derwin's Prospector (Ashton Williams).

Lesley & David Hower photo




Peter and Sarah Jay's Prime Prospector (Lia McGuirk) won the foxhunter timber race.

Liz Callar photo




Ron Blankenship's Skunk (Emme Fullilove) won the lady rider timber race.

Douglas Lees photo




Ron Blankenship's Skunk won the lady rider timber race.

Lesley & David Hower photo




Kinross Farm's Old Timer (McLane Hendriks - center) won the Rokeby Challenge Bowl.

Betsy Burke Parker photo




Kinross Farm's Old Timer (McLane Hendriks) won the Rokeby Challenge Bowl.

Liz Callar photo




Kinross Farm's Old Timer (McLane Hendriks) won the Rokeby Challenge Bowl.

Liz Callar photo

 




 




Kinross Farm's Old Timer (McLane Hendriks) won the Rokeby Challenge Bowl.

Douglas Lees photo

 

 




Kinross Farm's Old Timer (McLane Hendriks) won the Rokeby Challenge Bowl.

Douglas Lees photo

 

 




Runnymede Racing LLC's Conquest Falcon (James Slater) won a division of the maiden flat race.

Liz Callar photo




Runnymede Racing LLC's Conquest Falcon (James Slater - right) won a division of the maiden flat race over Mrs. George M. Sensor's Street Passage (Robert Walsh).

Joanne Maisano photo

 




Runnymede Racing LLC's Conquest Falcon (James Slater - right) won a division of the maiden flat race over Mrs. George M. Sensor's Street Passage (Robert Walsh).

Lesley & David Hower photo

 




Jonathan Sheppard's Ebullience (Gerard Galligan - # 11) won in a photo finish in a division of the maiden flat race. S. Bruce Smart, Jr.'s Candy Way (Liam McVicar) just missed.

Liz Callar photo




Jonathan Sheppard's Ebullience (Gerard Galligan - right) won in a photo finish in a division of the maiden flat race. S. Bruce Smart, Jr.'s Candy Way (Liam McVicar-left) just missed.

Douglas Lees photo




Mrs. S. K. Johnston, Jr.'s Fantastic Song (Robert Walsh-left) won a division of the open flat race over Welcome Here Farm's Second Amendment (McLane Hendriks).

Douglas Lees photo

 




Mrs. S. K. Johnston, Jr.'s Fantastic Song (Robert Walsh-left) won a division of the open flat race over Welcome Here Farm's Second Amendment (McLane Hendriks).

Lesley & David Hower photo

 




Mrs. S. K. Johnston, Jr.'s Fantastic Song (Robert Walsh-left) won a division of the open flat race over Welcome Here Farm's Second Amendment (McLane Hendriks).

Betsy Burke Parker photo




Colvin G. Ryan's Hoppala (James Slater) won a division of the open flat race.

Douglas Lees photo




Colvin G. Ryan's Hoppala (James Slater) won a division of the open flat race over Amy Taylor Rowe's For Goodness Sake (Paddy Young)

Lesley & David Hower photo




Jean Rofe's Willisville (Eric Poretz) won the Virginia-bred flat race for the second straight year. Owner/trainer Jean Rofe (blue blouse) is cheering him on.

Liz Callar photo




Jean Rofe's Willisville (Eric Poretz) won the Virginia-bred flat race for the second straight year.

Douglas Lees photo

 




Jean Rofe's Willisville (Eric Poretz) won the Virginia-bred flat race for the second straight year.

Lesley & David Hower photo